Jak zmniejszyć koszt zgłoszenia znaku towarowego? SME Fund.
Blog

Jak zmniejszyć koszt zgłoszenia znaku towarowego? SME Fund.

Jak zmniejszyć koszt zgłoszenia znaku towarowego? SME Fund.
Joanna Wojewódzka
01.02.2024
5 min read

W styczniu 2024 ruszyła kolejna edycja SME FUND czyli programu w ramach którego MŚP mogą uzyskać az do 1000 EURO dofinansowania na rejestrację znaku towarowego. Przeczytaj artykuł poniżej i dowiedz się dlaczego warto zarejestrować znak towarowy i w jaki sposób ubiegać się o dofinansowanie.

Co daje znak towarowy?


Znak towarowy to przydatne prawo. Nie tylko pomaga sformalizować własność marki produktu lub usługi, ale i ułatwia zakazanie posługiwania się nią nieuczciwemu konkurentowi w razie sporu. Wydawałoby się, że zabezpieczenie swojej marki powinno być jednym z pierwszych ruchów przedsiębiorcy na rynku, sytuacja nie wygląda jednak tak różowo. Część przedsiębiorców nie zdaje sobie w ogóle sprawy, że znak towarowy można oficjalnie zarejestrować. Inni nie wiedzą, jak to zrobić. Jeszcze innych odstraszają potencjalne koszty. Kiedy wiedza o takiej możliwości już zdobyta, z kwestią procesu pomoże profesjonalny pełnomocnik. Jeśli zaś chodzi o fundusze na proces rejestracyjny, to może w tym pomóc SME Fund.

Na czym polega SME Fund?


Jest to dofinansowanie do zgłoszenia znaków towarowych, które można wykorzystać zarówno do rejestracji znaku krajowego w Polsce, jak i znaku unijnego w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) czy rejestracji międzynarodowej zgłaszanej w wybranych państwach, również poza UE, za pośrednictwem Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Wniosek o takie wsparcie finansowe mogą złożyć właściciele małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) mających siedzibę w Unii Europejskiej, w tym – w Polsce. Dotacje są przyznawane w postaci voucherów, które beneficjent może wykorzystać do ubiegania się o zwrot kosztów zgłoszenia znaku towarowego. Taki zwrot jest później przekazywany bezpośrednio na konto bankowe przedsiębiorcy ubiegającego się o rejestracji prawa do swojej marki.

Kiedy złożyć wniosek o dofinansowanie SME Fund?


Aktualnie otwarto nową turę dofinansowań, ważną na 2024 rok. Trwa ona od 22 stycznia 2024 r. do 6 grudnia 2024 r. Ze składaniem wniosków o przyznanie vouchera nie ma jednak co czekać - ilość środków jest ograniczona, więc dotacje przyznaje się zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Jeśli pula środków zostanie wyczerpana wcześniej, okno na składanie wniosków o dofinansowanie z SME Fund zostanie zamknięte, jak to miało miejsce w ubiegłym roku. W 2023 r. pula wyczerpała się już w październiku.

Dla kogo jest dofinansowanie SME Fund?


Dofinansowanie może być przyznane różnym typom przedsiębiorców. Mogą to być zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak i spółki cywilne czy spółki prawa handlowego. Muszą one jedynie spełniać kryterium pozostawania małym, średnim lub mikro-przedsiębiorcą. Aby wniosek został rozpatrzony pozytywnie, spółka nie może być jednak w upadłości, a przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność nie może mieć jej w zawieszeniu.

{{widget14}}


Jak wygląda procedura dofinansowania SME Fund?


Procedurę przyznania dofinansowania rozpoczyna złożenie wniosku o przyznanie vouchera. Po jego uwzględnieniu przedsiębiorca otrzymuje voucher i ma czas na dokonanie zgłoszenia znaku towarowego. Może tego dokonać za pośrednictwem pełnomocnika, który pomoże z bezproblemowym i skutecznym przejściem procedury. Voucher uzyskany z SME Fund jest ważny przez 2 miesiące od jego przyznania. W tym czasie należy dokonać zgłoszenia znaku towarowego, a także wystąpić o zwrot poniesionych opłat urzędowych. Jeśli termin zostanie przekroczony, ważność vouchera wygaśnie. W takim przypadku nie można po raz kolejny ubiegać się o dofinansowanie w tym samym roku. Dwumiesięczny termin może jednak zostać przedłużony na wniosek o kolejne 2 miesiące. Jeden podmiot może złożyć jeden wniosek o voucher SME Fund w danym roku. Fundusze zwracane są po dokonaniu zgłoszenia.


Fundusz SME oferuje również vouchery na inne rodzaje praw własności intelektualnej. Obejmują one nie tylko zgłoszenia znaków towarowych, ale też wzorów przemysłowych czy patentów. Przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić nawet 75% kosztów na zgłoszeniach praw własności intelektualnej (w przypadku zgłoszeń krajowych i znaków unijnych przed EUIPO; w przypadku zgłoszeń rejestracji międzynarodowych kwota dofinansowania ograniczona jest do 50% zwrotu opłat za zgłoszenie). Kwota zwrotu jest przy tym ograniczona do wysokości 1000 EUR, a więc ponad 4500 zł. To, jak wysokie dofinansowanie otrzyma dany przedsiębiorca, zależy od zakresu ochrony, jaką chce uzyskać dla swojego znaku towarowego. Koszty zgłoszenia rosną bowiem w zależności od liczby rodzajów towarów lub usług, dla jakich ma być chronione dane oznaczenie. Wysokość opłat za samo zgłoszenie i każdą z wyznaczonych klas towarów czy usług zależy od wybranego urzędu zgłoszenia, a więc od terytorialnego zakresu ochrony (Polska albo cała Unia Europejska).


Co ciekawe i bardzo korzystne dla przedsiębiorców, voucher MSE Fund zostanie wypłacony również w przypadku, gdy prawo ochronne na znak towarowy nie zostanie z jakiegoś względu udzielone. Nie można natomiast wykorzystać vouchera SME Fund na obniżenie kosztów zgłoszenia, które zostało złożone przed datą wniosku o przyznanie dofinansowania z SME Fund.

W 2024 r. do rozdysponowania zostało przeznaczonych 20 mln EUR. Co ciekawe, w 2023 r. Polacy znaleźli się w czołówce państw wnioskujących o dofinansowanie z SME Fund. Polska zajęła drugie miejsce pod względem liczby składanych wniosków (4140 zgłoszeń), tuż za Hiszpanią (5038 wnioski). Trzecie państwo na podium stanowiły Włochy (3453 zgłoszenia).

Chcesz wiedzieć więcej o holdingu?

Skontaktuj się z nami! Opowiemy CI na przykładach, w jaki sposób wygląda tworzenie holdingu i na co zwracaliśmy uwagę, projektując i tworząc holdingi dla naszych wspolników.

Chcesz zabezpieczyć się przed przejmowaniem Twoich specjalistów przez klientów albo konkurencję?

Gwarantuję, że nasi specjaliści zapewnią Ci skuteczną ochronę. Skontaktuj się z nami!

Chcesz wiedzieć jak wdrożyć ustawę o sygnalistach w Twojej firmie?

umów się na bezpłatną konsultację, podczas której odpowiemy na Twoje pytania.

Masz pytania dotyczące prokury?

Skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia w doradztwie korporacyjnym. Odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy wybrać optymalne rozwiązanie.

Potrzebujesz napisać ale sprawdzić umowę o zakazie konkurencji?

Umowa o zakazie konkurencji to jeden z podstawowych dokumentów, z których powinna korzystać każda firma w relacjach z partnerami, pracownikami czy podwykonawcami. Skontaktuj się z nami. Stworzymy umowę o zakazie konkurencji, która realnie zabezpieczy Twoje interesy.

Potrzebujesz wsparcia w rejestracji znaku towarowego?

Skontaktuj się z nami. Nasza rzeczniczka patentowa przeprowadzą Cię przez cały proces rejestracji szybko i bezpiecznie. Uzyskaj ochronę swojego znaku w Polsce, w UE albo na świecie.

Źle podpisana umowa online może być nieważna

Ryzykujesz czy wolisz mieć pewność? Skontaktuj się z nami i sprawdź jak poprawnie podpisywać umowy online

Nie wiesz jak wdrożyć przepisy o ochronie sygnalistów?

Nasi specjaliści są gotowi, żeby: 1. przygotować procedurę wewnętrzną obsługi zgłoszeń; 2. wdrożyć przepisy o ochronie sygnalistów 3. przeprowadzić szkolenie 4. pełnić funkcję osoby odpowiedzialnej za przyjmowanie i obsługę zgłoszeń

Nie wiesz jak napisać umowę NDA, która zabezpieczy interesy Twojej firmy?

Dlatego zajmiemy się tym za Ciebie. Skontaktuj się z nami i przekonaj się:)

Nie wiesz jak dostosować się do DSA?

skontaktuj się z naszymi specjalistami. Powiemy Ci co zrobić, żeby być zgodnym z DSA.

Wiemy, że nie masz czasu ani ochoty zajmować się likwidacją spółki

Dlatego zajmiemy się tym za Ciebie. Skontaktuj się z nami i sprawdź jak bezpiecznie i szybko zlikwidować spółkę zoo.

Nie wiesz jak dobrze udzielić licencji albo przenieść prawa autorskie?

Skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia. Pomożemy Ci przygotować albo wynegocjować korzystną umowę licencyjną albo umowę przenoszącą majątkowe prawa autorskie.

Chcesz zarejestrować znak towarowy z dofinansowaniem SME Fund?

skontaktuj się nami! Nasz rzecznik patentowy odpowie na Twoje pytania, wyjaśni w jaki sposób skorzystać z dofinansowania oraz przeprowadzi Cię przez cały proces rejestracji znaku towarowego.

chcesz reklamować alkohol w Internecie ale nie wiesz jak?

skontaktuj się nami! odpowiemy na Twoje pytania, m.in. - jeżeli jesteś agencją digital i chcesz reklamować markę alkoholową w SoMe - jesteś e-commerce i nie wiesz jak prezentować alkohol w swojej ofercie - jesteś marketplace i nie wiesz jak wprowadzać merchantów alkoholowych do portalu i jak prezentować ich ofertę

chcesz wiedzieć więcej o odpowiedzialności członka zarządu?

skontaktuj się nami! odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy jak możesz się zabezpieczyć

Potrzebujesz wsparcia przy checkboxach w swoim sklepie internetowym?

dla nas to piece of cake :) skontaktuj się nami!

Potrzebujesz wsparcia przy tworzeniu regulaminu na Twoją stronę internetową?

Stać Cię na profesjonalne wsparcie naszych prawników. Wykorzystamy nasze najlepsze doświadczenie i stworzymy regulamin dopasowany do twoich potrzeb oraz specyfiki strony.

Potrzebujesz term sheet i nie wiesz jak się do tego zabrać?

Stać Cię na profesjonalne wsparcie naszych prawników. Wykorzystamy naszej najlepsze doświadczenie transkacyjne, żeby przygotować term sheet, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb i do Twojej transakcji.

Planujesz ekspansję Twojego biznesu do Polski i potrzebujesz zaufanego partnera?

Skorzystaj z naszego doświadczenia we wprowadzaniu zagranicznych za Polski rynek. Zyskaj sprawdzonego i doświadczonego partnera w rozwoju Twojego biznesu w Polsce

Potrzebujesz wsparcia w umową przeniesienia praw autorskich?

Skontaktuj się z nami jeżeli: - masz już umowę, ale nie wiesz czy zabezpiecza ona Twoje interesy; - chcesz zbyć / nabyć prawa autorskie ale nie masz umowy;

SHADOW IT dotyczy Twojej firmy?

Skontaktuj się z nami i odzyskaj kontrolę nad tym, w jaki sposób Twoi pracownicy korzystają z narzędzi AI.

potrzebujesz wsparcia przy tworzeniu regulaminu SaaS?

Skontaktuj się z nami. odpowiemy na Twoje pytania i zaproponujemy wsparcie.

Zastanawiasz się, czy narzędzia AI, z których korzystasz w firmie są bezpieczne?

Skontaktuj się z nami. odpowiemy na Twoje pytania albo zaproponujemy szkolenie z bezpieczeństwa korzystania z AI

Nie wiesz jak reklamować wyroby medyczne zgodnie z przepisami?

Skontaktuj się z nami. Odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy jak reklamować wyroby medyczne zgodnie z nowymi wymogami

Zastanawiasz się jak legalnie wykorzystać treści stworzone z pomocą AI?

Nie tylko doradzamy w kwestiach prawnych związanych z AI, ale sami korzystamy z narzędzi wykorzystującej sztuczną inteligencję w codziennej działalności kancelarii. Chętnie podzielimy się swoimi doświadczeniami.

Nie wiesz jak prawidłowo informować klientów o obniżkach cen?

Przebrnięcie przez wytyczne UOKiK dot. informowania o obniżkach cen to nie lada wyczyn. Nawet dla nas, prawników. Oszczędź swój czas i miej pewność, że działasz zgodnie z przepisami. Skontaktuj się ze mną! Umówienie spotkania zajmie Ci mniej niż 2 minuty! Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego biznesu

Skonsultuj się z ekspertem

Mierzysz się z zagadnieniem, o którym piszemy w tym artykule? Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się ze mną! Umówienie spotkania zajmie Ci mniej niż 2 minuty! Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego biznesu

Udostępnij ten post

Zobacz także

Regulaminy korzystania z narzędzi AI - po co je czytać?

Regulaminy korzystania z narzędzi AI - po co je czytać?

Dlaczego powinieneś przeczytać regulamin narzędzia AI z którego korzystasz? Jakie to ma znaczenie dla bezpieczeństwa Twojego, Twojej firmy albo Twoich pracowników? Ten artykuł odpowiada na te pytania.
Marcin Lisowski
Marcin Lisowski
7 sierpnia 2023
Co powinien zawierać regulamin SaaS (Software as a Service)? 15 niezbędnych elementów

Co powinien zawierać regulamin SaaS (Software as a Service)? 15 niezbędnych elementów

Jeżeli tworzysz lub posiadasz aplikację w modelu SaaS i zastanawiasz się co powinien zawierać Twój regulamin, ten artykuł jest dla Ciebie.
Aleksandra Rojek
Aleksandra Rojek
01.09.2023
Shadow IT – związane z nim ryzyka i jak się przed nimi chronić

Shadow IT – związane z nim ryzyka i jak się przed nimi chronić

Z artykułu dowiesz się czym jest SHADOW IT i jakie ryzyka dla Twojej firmy z tego wynikają.
Marcin Lisowski
Marcin Lisowski
05 września 2023

Let's work together

Dziękujemy! Twoje zgłoszenie zostało wysłane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.