Pablo Escobar bez znaku towarowego
Blog

Pablo Escobar bez znaku towarowego

Pablo Escobar bez znaku towarowego
Joanna Wojewódzka
23.05.2024
5 min read

Imię i nazwisko kolumbijskiego króla narkobiznesu, rozsławionego przez pop-kulturę, w tym przez wyprodukowany przez platformę Netflix serial „Narcos”, nie zostanie objęte ochroną znaku towarowego na terytorium Unii Europejskiej. Tak w drugiej połowie kwietnia tego roku zadecydował Sąd Unii Europejskiej, rozpatrując skargę zgłaszającego od wcześniejszych decyzji Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) oraz Izby Odwoławczej EUIPO.

 

Historia Pablo Escobara

Zgłoszenie znaku towarowego „Pablo Escobar” zostało uznane przez Sąd UE za „wysoce obraźliwe” i„szokujące”. Zostało ono odrzucone przez Sąd UE ze względu na to, że jest sprzeczne z porządkiem publicznym i przyjętymi przez Unię Europejską zasadami moralności.

Pablo Escobar, znany jako „król kokainy”, był założycielem i przywódcą kartelu Medellín w Kolumbii i jednym z najbardziej niesławnych bossów narkotykowych we współczesnej historii. Chociaż nigdy nie został skazany, był on mózgiem niezliczonych przestępstw, w tym handlu narkotykami, morderstw, zamachów bombowych i terroryzmu narkotykowego.

Wniosek o rejestrację unijnego znaku towarowego został złożony przez Escobar Inc.,oficjalną spółkę prowadzącą interesy rodziny Escobar, na której czele stoi obecnie Roberto Escobar, starszy brat Pabla oraz domniemany były księgowy kartelu z Medellín. Zgłoszenie zostało złożone we wrześniu 2021 r. dla różnych klas towarów i usług, i zostało w całości odrzucone przez EUIPO ze względu na to, że oznaczenie to jest sprzeczna z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami w rozumieniu art. 7(f) Rozporządzenia UE 2017/1001. Decyzja odmowna została zaskarżona do Izby Odwoławczej, która podtrzymała jednak orzeczenie EUIPO.

Hiszpanie mieli ocenić

Wnioskodawca odwołał się do Sądu UE, który 17 kwietnia 2024 r. wydał wyrok oddalający skargę i odmawiający rejestracji oznaczenia. W skardze wnioskodawca wskazywał, że oznaczenie „Pablo Escobar” nie jest sprzeczne z porządkiem publicznym i przyjętymi zasadami moralności, a sama odmowa rejestracji znaku stanowi naruszenie podstawowego prawa Pabla Escobara do domniemania niewinności wynikającego z art. 48 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.

W toku postępowania zgłoszeniowego zarówno Escobar Inc., jak i EUIPO zgodzili się skoncentrować na właściwym hiszpańskim kręgu odbiorców, który najlepiej zna postać Pabla Escobara ze względu na historyczne powiązania Hiszpanii z Kolumbią. Jednakże skarżący argumentował, że EUIPO powinien był ocenić zarzut dotyczący porządku publicznego i moralności z perspektywy większości właściwego hiszpańskiego kręgu odbiorców. Sąd UE odrzucił jednak ten argument, aprobując podejście EUIPO, zgodnie z którym właściwy hiszpański krąg odbiorców jest rozsądny i ma średni próg wrażliwości i tolerancji. Orzekł również, że kręgu tego nie można ograniczać wyłącznie do konsumentów towarów i usług objętych zgłoszeniem i powinien on obejmować osoby, które spotkają się z tym oznaczeniem przypadkowo wżyciu codziennym.

Złe skojarzenia podstawą odmowy

Kierując się tym podejściem, Sąd UE podtrzymał ustalenia EUIPO, zgodnie z którymi znaczna część(a nie większość) hiszpańskiego społeczeństwa skojarzyłaby Pabla Escobara z handlem narkotykami, terroryzmem narkotykowym i wynikającymi z niego cierpieniami powodowanymi przez kartel z Medellín, i dlatego postrzegałaby taki znak towarowy jako wysoce obraźliwy lub szokujący. Sąd wskazał również, że takie przestępstwa są nie do przyjęcia we współczesnych społeczeństwach demokratycznych, są całkowicie sprzeczne z uznanymi zasadami etycznymi i moralnymi we wszystkich państwach członkowskich UE oraz stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla podstawowych interesów społeczeństwa oraz utrzymania pokoju i porządku społecznego.

Podobieństwa o niczym nie świadczą

Spółka rodziny Escobar powoływała się także na inne nazwiska lub pseudonimy postaci historycznych związanych z przestępstwami, takie jak Bonnie i Clyde, Al Capone i Che Guevara, które zostały zarejestrowane jako unijne znaki towarowe, twierdząc, że postacie te nawiązują do mitu Robin Hooda i nie są już objęte zakresem porządku publicznego i moralności. Wnioskodawca twierdził, że Pablo Escobar jest tego samego typu postacią, o czym świadczy otrzymanie przez niego przydomka„Robin Hood Kolumbii” ze względu na jego liczne dobre uczynki dokonane na rzecz ubogich w tym państwie. Sąd UE nie podzielił jednak tego argumentu stwierdzając, że przestępcza działalność Pabla Escobara nie może zostać zrównoważona przez jego dobre uczynki. Sąd potwierdził zarówno fakt, że EUIPO nie jest związany swoimi wcześniejszymi decyzjami dotyczącymi podobnych znaków, jak i ocenę urzędu, który dokonał rozróżnienia Pabla Escobara od wspomnianych postaci historycznych, których obraźliwy charakter mógł z czasem ulec osłabieniu.

Domniemanie niewinności

Skarżący podnosił również, że odmowa EUIPO ze względu na skojarzenie postaci Pabla Escobara z przestępstwami naruszyła jego prawo do domniemania niewinności, ponieważ nigdy nie był on skazany za zarzucane mu przestępstwa. Sąd wskazał jednak w odpowiedzi, że chociaż Pablo Escobar rzeczywiście nigdy nie został skazany w Kolumbii, USA ani Europie za zarzucane mu przestępstwa, to jednak dobrowolnie zawarł umowę z rządem Kolumbii, zgodnie z którą miał pozostawać w swoim więzieniu nazywanym La Catedral.

{{widget21}}

Tendencje EUIPO

Odrzucenie zgłoszenia znaku „Pablo Escobar” wpisuje się w postępującą w ostatnich latach tendencję EUIPO do bardziej rygorystycznego stosowania zarzutu dotyczącego porządku publicznego i moralności wobec znaków powiązanych ze znanymi organizacjami przestępczymi.EUIPO wypracował w tej kwestii ostateczne stanowisko, włączając do swoich wytycznych sprawę T-1/17 wniesioną przez Republikę Włoską, która skutecznie unieważniła znak unijny „LA MAFIA” w oparciu o ten właśnie zarzut. Takie rygorystyczne podejście unijnego urzędu może mieć konsekwencje dla firm z branży telewizyjnej, filmowej i gier, które tworzą treści z gatunku kryminalnego. Firmy te będą musiały postępować ostrożniej i bardzo kreatywnie myśleć o budowaniu wybranej marki, jeśli będą chciały powiązać ją z postacią z pop-kultury lub historii o negocjowalnej moralności.

Chcesz wiedzieć więcej o holdingu?

Skontaktuj się z nami! Opowiemy CI na przykładach, w jaki sposób wygląda tworzenie holdingu i na co zwracaliśmy uwagę, projektując i tworząc holdingi dla naszych wspolników.

Chcesz zabezpieczyć się przed przejmowaniem Twoich specjalistów przez klientów albo konkurencję?

Gwarantuję, że nasi specjaliści zapewnią Ci skuteczną ochronę. Skontaktuj się z nami!

Chcesz wiedzieć jak wdrożyć ustawę o sygnalistach w Twojej firmie?

umów się na bezpłatną konsultację, podczas której odpowiemy na Twoje pytania.

Masz pytania dotyczące prokury?

Skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia w doradztwie korporacyjnym. Odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy wybrać optymalne rozwiązanie.

Potrzebujesz napisać ale sprawdzić umowę o zakazie konkurencji?

Umowa o zakazie konkurencji to jeden z podstawowych dokumentów, z których powinna korzystać każda firma w relacjach z partnerami, pracownikami czy podwykonawcami. Skontaktuj się z nami. Stworzymy umowę o zakazie konkurencji, która realnie zabezpieczy Twoje interesy.

Potrzebujesz wsparcia w rejestracji znaku towarowego?

Skontaktuj się z nami. Nasza rzeczniczka patentowa przeprowadzą Cię przez cały proces rejestracji szybko i bezpiecznie. Uzyskaj ochronę swojego znaku w Polsce, w UE albo na świecie.

Źle podpisana umowa online może być nieważna

Ryzykujesz czy wolisz mieć pewność? Skontaktuj się z nami i sprawdź jak poprawnie podpisywać umowy online

Nie wiesz jak wdrożyć przepisy o ochronie sygnalistów?

Nasi specjaliści są gotowi, żeby: 1. przygotować procedurę wewnętrzną obsługi zgłoszeń; 2. wdrożyć przepisy o ochronie sygnalistów 3. przeprowadzić szkolenie 4. pełnić funkcję osoby odpowiedzialnej za przyjmowanie i obsługę zgłoszeń

Nie wiesz jak napisać umowę NDA, która zabezpieczy interesy Twojej firmy?

Dlatego zajmiemy się tym za Ciebie. Skontaktuj się z nami i przekonaj się:)

Nie wiesz jak dostosować się do DSA?

skontaktuj się z naszymi specjalistami. Powiemy Ci co zrobić, żeby być zgodnym z DSA.

Wiemy, że nie masz czasu ani ochoty zajmować się likwidacją spółki

Dlatego zajmiemy się tym za Ciebie. Skontaktuj się z nami i sprawdź jak bezpiecznie i szybko zlikwidować spółkę zoo.

Nie wiesz jak dobrze udzielić licencji albo przenieść prawa autorskie?

Skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia. Pomożemy Ci przygotować albo wynegocjować korzystną umowę licencyjną albo umowę przenoszącą majątkowe prawa autorskie.

Chcesz zarejestrować znak towarowy z dofinansowaniem SME Fund?

skontaktuj się nami! Nasz rzecznik patentowy odpowie na Twoje pytania, wyjaśni w jaki sposób skorzystać z dofinansowania oraz przeprowadzi Cię przez cały proces rejestracji znaku towarowego.

chcesz reklamować alkohol w Internecie ale nie wiesz jak?

skontaktuj się nami! odpowiemy na Twoje pytania, m.in. - jeżeli jesteś agencją digital i chcesz reklamować markę alkoholową w SoMe - jesteś e-commerce i nie wiesz jak prezentować alkohol w swojej ofercie - jesteś marketplace i nie wiesz jak wprowadzać merchantów alkoholowych do portalu i jak prezentować ich ofertę

chcesz wiedzieć więcej o odpowiedzialności członka zarządu?

skontaktuj się nami! odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy jak możesz się zabezpieczyć

Potrzebujesz wsparcia przy checkboxach w swoim sklepie internetowym?

dla nas to piece of cake :) skontaktuj się nami!

Potrzebujesz wsparcia przy tworzeniu regulaminu na Twoją stronę internetową?

Stać Cię na profesjonalne wsparcie naszych prawników. Wykorzystamy nasze najlepsze doświadczenie i stworzymy regulamin dopasowany do twoich potrzeb oraz specyfiki strony.

Potrzebujesz term sheet i nie wiesz jak się do tego zabrać?

Stać Cię na profesjonalne wsparcie naszych prawników. Wykorzystamy naszej najlepsze doświadczenie transkacyjne, żeby przygotować term sheet, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb i do Twojej transakcji.

Planujesz ekspansję Twojego biznesu do Polski i potrzebujesz zaufanego partnera?

Skorzystaj z naszego doświadczenia we wprowadzaniu zagranicznych za Polski rynek. Zyskaj sprawdzonego i doświadczonego partnera w rozwoju Twojego biznesu w Polsce

Potrzebujesz wsparcia w umową przeniesienia praw autorskich?

Skontaktuj się z nami jeżeli: - masz już umowę, ale nie wiesz czy zabezpiecza ona Twoje interesy; - chcesz zbyć / nabyć prawa autorskie ale nie masz umowy;

SHADOW IT dotyczy Twojej firmy?

Skontaktuj się z nami i odzyskaj kontrolę nad tym, w jaki sposób Twoi pracownicy korzystają z narzędzi AI.

potrzebujesz wsparcia przy tworzeniu regulaminu SaaS?

Skontaktuj się z nami. odpowiemy na Twoje pytania i zaproponujemy wsparcie.

Zastanawiasz się, czy narzędzia AI, z których korzystasz w firmie są bezpieczne?

Skontaktuj się z nami. odpowiemy na Twoje pytania albo zaproponujemy szkolenie z bezpieczeństwa korzystania z AI

Nie wiesz jak reklamować wyroby medyczne zgodnie z przepisami?

Skontaktuj się z nami. Odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy jak reklamować wyroby medyczne zgodnie z nowymi wymogami

Zastanawiasz się jak legalnie wykorzystać treści stworzone z pomocą AI?

Nie tylko doradzamy w kwestiach prawnych związanych z AI, ale sami korzystamy z narzędzi wykorzystującej sztuczną inteligencję w codziennej działalności kancelarii. Chętnie podzielimy się swoimi doświadczeniami.

Nie wiesz jak prawidłowo informować klientów o obniżkach cen?

Przebrnięcie przez wytyczne UOKiK dot. informowania o obniżkach cen to nie lada wyczyn. Nawet dla nas, prawników. Oszczędź swój czas i miej pewność, że działasz zgodnie z przepisami. Skontaktuj się ze mną! Umówienie spotkania zajmie Ci mniej niż 2 minuty! Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego biznesu

Skonsultuj się z ekspertem

Mierzysz się z zagadnieniem, o którym piszemy w tym artykule? Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się ze mną! Umówienie spotkania zajmie Ci mniej niż 2 minuty! Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego biznesu

Udostępnij ten post

Zobacz także

Regulaminy korzystania z narzędzi AI - po co je czytać?

Regulaminy korzystania z narzędzi AI - po co je czytać?

Dlaczego powinieneś przeczytać regulamin narzędzia AI z którego korzystasz? Jakie to ma znaczenie dla bezpieczeństwa Twojego, Twojej firmy albo Twoich pracowników? Ten artykuł odpowiada na te pytania.
Marcin Lisowski
Marcin Lisowski
7 sierpnia 2023
Co powinien zawierać regulamin SaaS (Software as a Service)? 15 niezbędnych elementów

Co powinien zawierać regulamin SaaS (Software as a Service)? 15 niezbędnych elementów

Jeżeli tworzysz lub posiadasz aplikację w modelu SaaS i zastanawiasz się co powinien zawierać Twój regulamin, ten artykuł jest dla Ciebie.
Aleksandra Rojek
Aleksandra Rojek
01.09.2023
Shadow IT – związane z nim ryzyka i jak się przed nimi chronić

Shadow IT – związane z nim ryzyka i jak się przed nimi chronić

Z artykułu dowiesz się czym jest SHADOW IT i jakie ryzyka dla Twojej firmy z tego wynikają.
Marcin Lisowski
Marcin Lisowski
05 września 2023

Let's work together

Dziękujemy! Twoje zgłoszenie zostało wysłane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.